Czy warto przygotować mieszkanie do sprzedaży? Od czego zacząć?

Serwis 3 marca 2020

Sprzedaż nieruchomości może wydawać się bezproblemowa, wystawimy ogłoszenie, zgłaszają się klienci, sprzedane. Czy jest to aż tak bezproblemowy proces? Zapraszamy do artykułu 🙂

Nieruchomość, którą chcemy sprzedać staje się „towarem” w dniu decyzji o sprzedaży. Warto wejść w buty klienta, aby poczuł się nieco „jak u siebie” i mógł dopasować to miejsce do swoich marzeń i oczekiwań. Na chwilę warto zapomnieć, że spędziliśmy w tym miejscu piękne chwile i przygotować się na sprzedaż.

1.Porządek i estetyka, to podstawa.

Atrakcyjne wnętrze jest czyste, jasne i eleganckie. Być może sprzedajesz mieszkanie z lat 60 lub 70 lub dom, który wymaga remontu, warto zadbać, aby prezentował się on jak najkorzystniej. Wszyscy widzieliśmy zdjęcia nieruchomości, gdzie na pierwszym planie jest niepościelone łóżko, suszarka z praniem lub mnóstwo zbędnych rzeczy. Warto pamiętać, że pierwsze wrażenie to często jedyna szansa na sprzedaż lub stratę klienta.

Nieruchomość na sprzedaż powinna być uporządkowana, warto naprawić również małe usterki, zniszczone drzwi, odpadające klamki i szuflady.

Klient wydaje zazwyczaj kilkaset tysięcy złotych na tę nieruchomość, warto spojrzeć jego oczami.

2.Depersonalizacja – to już nie jest „nasz dom”.

Kupujemy dla siebie, kupujemy oczami, warto pamiętać o tym, ze nieruchomości nieco „bezosobowe” sprzedają się lepiej. Nieużywane lub odnowione towary cieszą nas bardziej niż „znoszony” produkt. Jeśli nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego wystrój należy pozbawić osobistych akcentów, zadbać o to, aby był najbardziej neutralny.

Fotografie, pamiątki z podróży czy inne rzeczy prywatne warto spakować/ukryć na czas sesji zdjęciowej i prezentacji. Im mniej elementów przypomina o obecności właścicieli, tym wieksza szansa na duże zainteresowanie zakupem. Indywidulany charakter wnętrza zmniejsza grono zainteresowanych, niejednokrotnie również cenę.

3.Home staging/odnowienie wnętrz – przygotowanie do sesji.

Już w latach 70 XXw. biura nieruchomości na zachodzie zauważyły, że profesjonalne przygotowanie nieruchomości znacznie wpływa na poziom zainteresowania klientów. Odpowienie podreślenie atutów nieruchomości, dostosowanie wyglądu nawet do najbardziej wymagającego klienta, zatuszowanie mankamentów oraz dobór dodatków znacznie wpływają na cenę i czas sprzedaży.

Warto zainwestować więcej czasu, aby zgromadzić większą grupę klientów, co docelowo przekłada się na krótszy czas sprzedaży.

4.Przestrzeń

Nikt nie lubi małych i ciasnych mieszkań, nikt z nas nie chciałby mieszkać na kilku metrach kwadratowych. Większość mieszkań i domów wygląda znacznie korzystniej, jeśli mebli jest mało. Wnętrze wydaję się wtedy większe oraz jaśniejsze. Warto zatem usunąć zbędne meble, przenieść te, które blokują przejścia. Dostęp do okien oraz balkonów powinien być swobodny.

Co jeśli nieruchomość ma tylko małe pokoje? Unikaj dużych, ciemnych form, zastosuj jasne kolory ścian oraz dużych, przesadzonych wzorów i nadruków. Nadmierna ilość tekstur wproadza niepotrzebny chaos i przytłacza wnętrze. Światło jest zawsze „kołem ratunkowym”, jeśli masz duże okna, zadbaj oto, aby były czyste i niezasłonięte przez grube, ciemne zasłony.

5.Zapach

Jak pachnie dom? Kawą, świeżym ciastem, chlebem? Kiedy klient odwiedza wnętrze, warto, aby poczuł pozytywny zapach. Usuń zatem nieświeżą woń starego dywanu, pochowaj zbędne pary butów i brudne ubrania. Przed sprzedażą można zamówić profesjonalne pranie dywanów i łóżek, co znacznie odświeży zapach we wnętrzu.

Zrezygnuj z gotowania potraw o ostrych zapachach w dzień prezentacji 🙂